RWR74SR200FRB12
Mfr.Part #
RWR74SR200FRB12
Description
RES 0.2 OHM 5W 1% WW AXIAL
Through Hole Resistors
JESD-609 Code :
e0
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±650ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Construction :
Tubular
Tolerance :
±1%
Power Rating :
5W
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
Mount :
Through Hole
Resistance :
200mOhm
Failure Rate :
R (0.01%)
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Bulk
Rated Power Dissipation (P) :
5W
Contains Lead
Working Voltage :
1V
Max Power Dissipation :
5W
Lead Length :
38.1mm
22 Weeks
Contact Plating :
Lead, Tin
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Diameter :
7.92mm
Pbfree Code :
No
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Datasheets
RWR74SR200FRB12
Vishay / Dale RWR74SR200FRB12
Through Hole FIXED RESISTOR, 200mOhm, Wirewound,