RWR74SR121FSB12
Mfr.Part #
RWR74SR121FSB12
Description
RES 0.121 OHM 5W 1% WW AXIAL
Through Hole Resistors
Min Operating Temperature :
-65°C
Power Rating :
5W
Max Power Dissipation :
5W
Width :
7.92mm
Mount :
Through Hole
Contains Lead
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Length :
22.225mm
Radiation Hardening :
No
Failure Rate :
S (0.001%)
Lead Length :
38.1mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
Resistance :
121mOhms
Power (Watts) :
5W
Package / Case :
Axial
Max Operating Temperature :
250°C
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±650ppm/°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Supplier Device Package :
Diameter :
7.92mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Datasheets
RWR74SR121FSB12
Vishay / Dale RWR74SR121FSB12
Through Hole 121mOhms, 5W, Wirewound,