RWR74S8250FRB12
Mfr.Part #
RWR74S8250FRB12
Description
RES 825 OHM 5W 1% WW AXIAL
Width :
7.92mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Power Rating :
5W
Max Power Dissipation :
5W
Power (Watts) :
5W
Length :
22.225mm
Resistance :
825Ohms
Failure Rate :
R (0.01%)
Tolerance :
±1%
Lead Length :
38.1mm
Datasheets
RWR74S8250FRB12
Vishay / Dale RWR74S8250FRB12
825Ohms, 5W, Wirewound,