RWR74S7500FRBSL
Mfr.Part #
RWR74S7500FRBSL
Description
RES 750 OHM 5W 1% WW AXIAL
Resistance :
750Ohms
Width :
7.92mm
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Length :
22.225mm
Lead Length :
38.1mm
Max Power Dissipation :
5W
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
Failure Rate :
R (0.01%)
Power (Watts) :
5W
Power Rating :
5W
Datasheets
RWR74S7500FRBSL
Vishay / Dale RWR74S7500FRBSL
750Ohms, 5W, Wirewound,