RWR74S6R65FSBSL
Mfr.Part #
RWR74S6R65FSBSL
Description
RES 6.65 OHM 5W 1% WW AXIAL
Through Hole Resistors
Published :
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
Power Rating :
5W
Length :
22.225mm
Power (Watts) :
5W
Max Power Dissipation :
5W
Resistance :
6.65Ohms
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Lead Length :
38.1mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Factory Lead Time :
29 Weeks
Failure Rate :
S (0.001%)
Width :
7.92mm
Supplier Device Package :
Datasheets
RWR74S6R65FSBSL
Vishay / Dale RWR74S6R65FSBSL
6.65Ohms, 5W, Wirewound,