RWR74S4990FSB12
Mfr.Part #
RWR74S4990FSB12
Description
RES 499 OHM 5W 1% WW AXIAL
Failure Rate :
S (0.001%)
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Tolerance :
±1%
Resistance :
499Ohms
Power Rating :
5W
Supplier Device Package :
Axial
Contact Plating :
Lead, Tin
Width :
7.92mm
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
Length :
22.225mm
Lead Length :
38.1mm
Mount :
Through Hole
Max Operating Temperature :
250°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Radiation Hardening :
No
Power (Watts) :
5W
Lead Free :
Contains Lead
Diameter :
7.92mm
Max Power Dissipation :
5W
Package / Case :
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Min Operating Temperature :
-65°C
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Published :
Datasheets
RWR74S4990FSB12
Vishay / Dale RWR74S4990FSB12
Through Hole 499Ohms, 5W, Wirewound,