RWR74S2740FRB12
Mfr.Part #
RWR74S2740FRB12
Description
RES 274 OHM 5W 1% WW AXIAL
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Lead Length :
38.1mm
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Lead, Tin
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
Resistance :
274Ohm
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Rated Power Dissipation (P) :
5W
Factory Lead Time :
22 Weeks
Diameter :
7.92mm
Radiation Hardening :
No
Power Rating :
5W
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Working Voltage :
37.0135V
Lead Free :
Contains Lead
Construction :
Tubular
Max Power Dissipation :
5W
Mount :
Through Hole
Published :
Packaging :
Bulk
Pbfree Code :
No
Failure Rate :
R (0.01%)