RWR74S2740DRBSL
Mfr.Part #
RWR74S2740DRBSL
Description
RES 274 OHM 5W 0.5% WW AXIAL
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
Resistance :
274Ohms
Power (Watts) :
5W
Published :
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Failure Rate :
R (0.01%)
Max Power Dissipation :
5W
Width :
7.92mm
Lead Length :
38.1mm
Power Rating :
5W
Length :
22.225mm
Supplier Device Package :
Tolerance :
±0.5%
Factory Lead Time :
15 Weeks
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Datasheets
RWR74S2740DRBSL
Vishay / Dale RWR74S2740DRBSL
274Ohms, 5W, Wirewound,