RWR74S1R42FRB12
Mfr.Part #
RWR74S1R42FRB12
Description
RES 1.42 OHM 5W 1% WW AXIAL
Resistance :
1.42Ohms
Feature :
Military, Moisture Resistant
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR74S
Failure Rate :
R (0.01%)
Power (Watts) :
5W
Lead Length :
38.1mm
Tolerance :
±1%
Length :
22.225mm
Width :
7.92mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Max Power Dissipation :
5W
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Power Rating :
5W
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
Factory Lead Time :
22 Weeks
Datasheets
RWR74S1R42FRB12
Vishay / Dale RWR74S1R42FRB12
1.42Ohms, 5W, Wirewound,