RWR74S18R2FSBSL
Mfr.Part #
RWR74S18R2FSBSL
Description
RES 18.2 OHM 5W 1% WW AXIAL
Max Power Dissipation :
5W
Resistance :
18.2Ohms
Width :
7.92mm
Lead Length :
38.1mm
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR74S
Tolerance :
±1%
Factory Lead Time :
29 Weeks
Length :
22.225mm
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
Feature :
Military, Moisture Resistant
Power Rating :
5W
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Failure Rate :
S (0.001%)
Package / Case :
Temperature Coefficient :
±30ppm/°C
Power (Watts) :
5W
Datasheets
RWR74S18R2FSBSL
Vishay / Dale RWR74S18R2FSBSL
18.2Ohms, 5W, Wirewound,