RWR74S1501FSBSL
Mfr.Part #
RWR74S1501FSBSL
Description
RES 1.5K OHM 5W 1% WW AXIAL
Power (Watts) :
5W
Power Rating :
5W
Max Power Dissipation :
5W
Width :
7.92mm
Length :
22.225mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
Tolerance :
±1%
Failure Rate :
S (0.001%)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Packaging :
Bulk
Lead Length :
38.1mm
Published :
Resistance :
1.5kOhms
Datasheets
RWR74S1501FSBSL
Vishay / Dale RWR74S1501FSBSL
1.5kOhms, 5W, Wirewound,