RWR74S13R0FSB12
Mfr.Part #
RWR74S13R0FSB12
Description
RES 13 OHM 5W 1% WW AXIAL
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Resistance :
13Ohms
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR74S
Max Power Dissipation :
5W
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
Power Rating :
5W
Packaging :
Bulk
Diameter :
7.92mm
Tolerance :
±1%
Contact Plating :
Lead, Tin
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Length :
22.225mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-65°C
Power (Watts) :
5W
Factory Lead Time :
13 Weeks
Mount :
Through Hole
Feature :
Military, Moisture Resistant
Failure Rate :
S (0.001%)
Lead Length :
38.1mm
Width :
7.92mm
Max Operating Temperature :
250°C
Temperature Coefficient :
±30ppm/°C
Datasheets
RWR74S13R0FSB12
Vishay / Dale RWR74S13R0FSB12
Through Hole 13Ohms, 5W, Wirewound,