RWR74S1200FSS73
Mfr.Part #
RWR74S1200FSS73
Description
RES 120 OHM 5W 1% WW AXIAL
Power (Watts) :
5W
Failure Rate :
S (0.001%)
Max Power Dissipation :
5W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Width :
7.92mm
Power Rating :
5W
Factory Lead Time :
29 Weeks
Mount :
Through Hole
Length :
22.225mm
Temperature Coefficient :
±30ppm/°C
Diameter :
7.92mm
Wirewound
Contact Plating :
Lead, Tin
Min Operating Temperature :
-65°C
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Package / Case :
Lead Length :
38.1mm
Max Operating Temperature :
250°C
Resistance :
120Ohms
Tolerance :
±1%
Datasheets
RWR74S1200FSS73
Vishay / Dale RWR74S1200FSS73
Through Hole 120Ohms, 5W, Wirewound,