RWR74S10R5FRBSL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RWR74S10R5FRBSL
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 10.5 OHM 5W 1% WW AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Wirewound
Lead Free :
Contains Lead
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Width :
7.92mm
Feature :
Military, Moisture Resistant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Packaging :
Bulk
Supplier Device Package :
Axial
Power Rating :
5W
Package / Case :
Factory Lead Time :
22 Weeks
Power (Watts) :
5W
Resistance :
10.5Ohms
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
Failure Rate :
R (0.01%)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Tolerance :
±1%
Max Power Dissipation :
5W
Lead Length :
38.1mm
Length :
22.225mm
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR74S
Temperature Coefficient :
±30ppm/°C
Datasheets
RWR74S10R5FRBSL
Vishay / Dale RWR74S10R5FRBSL
10.5Ohms, 5W, Wirewound,