RWR74NR348FRB12
Mfr.Part #
RWR74NR348FRB12
Description
RES 0.348 OHM 5W 1% WW AXIAL
Non-RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-65°C
Lead Length :
38.1mm
Failure Rate :
R (0.01%)
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Power (Watts) :
5W
Packaging :
Bulk
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
14 Weeks
Max Power Dissipation :
5W
Length :
22.225mm
Max Operating Temperature :
250°C
Power Rating :
5W
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±650ppm/°C
Width :
7.92mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
Military, MIL-PRF-39007, RWR74N
Radiation Hardening :
No
Number of Terminations :
2
Diameter :
7.92mm
Resistance :
348mOhms
Published :
Datasheets
RWR74NR348FRB12
Vishay / Dale RWR74NR348FRB12
Through Hole 348mOhms, 5W, Wirewound,