RWR74N6000BSB12
Mfr.Part #
RWR74N6000BSB12
Description
RES 600 OHM 5W 0.1% WW AXIAL
Length :
22.225mm
Power (Watts) :
5W
Packaging :
Bulk
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Power Rating :
5W
Feature :
Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR74N
Width :
7.92mm
Lead Length :
38.1mm
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Tolerance :
±0.1%
Diameter :
7.92mm
Published :
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
250°C
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Max Power Dissipation :
5W
Failure Rate :
S (0.001%)
Contact Plating :
Lead, Tin
Mount :
Through Hole
Resistance :
600OhmS
Factory Lead Time :
15 Weeks
Datasheets
RWR74N6000BSB12
Vishay / Dale RWR74N6000BSB12
Through Hole 600Ohms, 5W, Wirewound,