RWR74N1870FRBSL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RWR74N1870FRBSL
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 187 OHM 5W 1% WW AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Lead Free :
Contains Lead
Factory Lead Time :
13 Weeks
Power Rating :
5W
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
Number of Terminations :
2
Supplier Device Package :
Axial
Packaging :
Bulk
Resistance :
187Ohms
Feature :
Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Composition :
Wirewound
Max Power Dissipation :
5W
Width :
7.92mm
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR74N
Lead Length :
38.1mm
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Failure Rate :
R (0.01%)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
5W
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Length :
22.225mm
Package / Case :
Datasheets
RWR74N1870FRBSL
Vishay / Dale RWR74N1870FRBSL
187Ohms, 5W, Wirewound,