RWR74N1000BSBSL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RWR74N1000BSBSL
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 100 OHM 5W 0.1% WW AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Width :
7.92mm
Published :
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Failure Rate :
S (0.001%)
Number of Terminations :
2
Lead Free :
Contains Lead
Supplier Device Package :
Axial
Factory Lead Time :
15 Weeks
Power Rating :
5W
Length :
22.225mm
Composition :
Wirewound
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Package / Case :
Max Operating Temperature :
250°C
Max Power Dissipation :
5W
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-55°C
Feature :
Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Power (Watts) :
5W
Resistance :
100Ohms
Temperature Coefficient :
±30ppm/°C
Lead Length :
38.1mm
Tolerance :
±0.1%
Packaging :
Bulk
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR74N
Datasheets
RWR74N1000BSBSL
Vishay / Dale RWR74N1000BSBSL
100Ohms, 5W, Wirewound,