RWR71S5110FSB12
Mfr.Part #
RWR71S5110FSB12
Description
RES 511 OHM 2W 1% WW AXIAL
Through Hole Resistors
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Width :
4.75mm
Max Power Dissipation :
2W
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Bulk
Max Operating Temperature :
250°C
Feature :
Military, Moisture Resistant
Mount :
Through Hole
Power Rating :
2W
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Power (Watts) :
2W
Package / Case :
Published :
Diameter :
4.75mm
Length :
20.6248mm
Resistance :
511Ohms
Failure Rate :
S (0.001%)
Factory Lead Time :
15 Weeks
Size / Dimension :
0.187Diax0.812L 4.75mmx20.62mm
Tolerance :
±1%
Lead Length :
38.1mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Datasheets
RWR71S5110FSB12
Vishay / Dale RWR71S5110FSB12
Through Hole 511Ohms, 2W, Wirewound,