RWR71S1581FSRSL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RWR71S1581FSRSL
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 1.58K OHM 2W 1% WW AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Published :
Size / Dimension :
0.187Diax0.812L 4.75mmx20.62mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
Axial
Number of Terminations :
2
Lead Length :
38.1mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Composition :
Wirewound
Power Rating :
2W
Power (Watts) :
2W
Lead Free :
Contains Lead
Tolerance :
±1%
Width :
4.75mm
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Length :
20.6248mm
Failure Rate :
S (0.001%)
Resistance :
1.58kOhms
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR71S
Feature :
Military, Moisture Resistant
Factory Lead Time :
21 Weeks
Max Power Dissipation :
2W
Supplier Device Package :
Datasheets
RWR71S1581FSRSL
Vishay / Dale RWR71S1581FSRSL
1.58kOhms, 2W, Wirewound,