RWR71N3011FSRSL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RWR71N3011FSRSL
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 3.01K OHM 2W 1% WW AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Width :
4.75mm
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Number of Terminations :
2
Power Rating :
2W
Max Power Dissipation :
2W
Operating Temperature :
-55°C~250°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Composition :
Wirewound
Feature :
Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Size / Dimension :
0.187Diax0.812L 4.75mmx20.62mm
Package / Case :
Axial
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Length :
38.1mm
Failure Rate :
S (0.001%)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±1%
Length :
20.6248mm
Factory Lead Time :
24 Weeks
Supplier Device Package :
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR71N
Resistance :
3.01kOhms
Lead Free :
Contains Lead
Power (Watts) :
2W
Datasheets
RWR71N3011FSRSL
Vishay / Dale RWR71N3011FSRSL
3.01kOhms, 2W, Wirewound,