RWM04101600JA20E1
Mfr.Part #
RWM04101600JA20E1
Manufacturer
Vishay / Sfernice
Package / Case
Conformal
Datasheet
Download
Through Hole Resistors
Diameter :
5.5mm
Radiation Hardening :
No
Rated Temperature :
25°C
Composition :
Wirewound
Package / Case :
Conformal
Contact Plating :
Copper, Silver, Tin
Tolerance :
5%
FIXED RESISTOR
Mount :
Through Hole
Resistance :
160Ohm
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Power Rating :
3W
Temperature Coefficient :
75 ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
3W
Operating Temperature (Max) :
350°C
Length :
12mm
Working Voltage :
120V
Packaging :
Tape and Box (TB)
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn99Ag0.3Cu0.7)
Datasheets
RWM04101600JA20E1
Vishay / Sfernice RWM04101600JA20E1
Through Hole FIXED RESISTOR, 160Ohm, Wirewound,