RW3R0DBR500JT
Mfr.Part #
RW3R0DBR500JT
Description
RES 0.5 OHM 5% 3W J LEAD
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Temperature Coefficient :
±90ppm/°C
Resistance :
500MOhm
Height Seated (Max) :
0.231 5.87mm
Packing Method :
TR, 13 INCH
Package / Case :
6327 J-Lead
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Rated Power Dissipation (P) :
3W
Size / Dimension :
0.625Lx0.273W 15.88mmx6.93mm
Published :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Composition :
Wirewound
Power (Watts) :
3W
Datasheets
RW3R0DBR500JT
Ohmite RW3R0DBR500JT
FIXED RESISTOR RW Series, Wirewound, 500mOhm, 3W, ±5%, -55°C~150°C