RW3R0DB5R00JET
Mfr.Part #
RW3R0DB5R00JET
Description
RES SMD 5 OHM 5% 3W J LEAD
Chip Resistor - Surface Mount
Supplier Device Package :
SMD J-Lead, Recessed
Height Seated (Max) :
0.231 5.87mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power Rating :
3W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Max Operating Temperature :
150°C
Voltage - Rated DC :
200V
Size / Dimension :
0.625Lx0.273W 15.88mmx6.93mm
Series :
RW
Max Power Dissipation :
3W
Lead Free :
Lead Free
Tape and Reel (TR)
Power (Watts) :
3W
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Resistance :
5Ohms
Height :
5.8674mm
Width :
6.9342mm
Current Sense
Length :
15.875mm
Tolerance :
±5%
Factory Lead Time :
18 Weeks
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
RW3R0DB5R00JET
Ohmite RW3R0DB5R00JET
RW Series, Wirewound, 5Ohms, 3W, ±5%, -55°C~150°C