RW3R0DB47R0JET
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RW3R0DB47R0JET
Manufacturer
Ohmite
Package / Case
6327 J-Lead
Datasheet
Download
Description
SURFACE MOUNT 3W 47 5% TR
Stock
321
In Stock :
321
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Published :
2006
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
RW
Tolerance :
±5%
Resistance :
47Ohm
Voltage - Rated DC :
200V
Height :
5.8674mm
Composition :
Wirewound
Size / Dimension :
0.625Lx0.273W 15.88mmx6.93mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Power Rating :
3W
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Feature :
Current Sense
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Rated Power Dissipation (P) :
3W
Factory Lead Time :
18 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Construction :
Recessed Base
Packing Method :
TR, 13 INCH
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
6327 J-Lead
Height Seated (Max) :
0.231 5.87mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Termination :
SMD/SMT
Lead Free :
Lead Free
Max Power Dissipation :
3W
Datasheets
RW3R0DB47R0JET
FIXED RESISTOR RW Series, Wirewound, 47Ohm, ±5%, -55°C~150°C