RVC2512JT750R
Mfr.Part #
RVC2512JT750R
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Description
RES 750 OHM 5% 1W 2512
Chip Resistor - Surface Mount
Working Voltage :
3000V
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Composition :
Thick Film
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Radiation Hardening :
No
Number of Terminations :
2
Published :
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistance :
750Ohm
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Tolerance :
±5%
Height :
660.4μm
Mount :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Construction :
Chip
Size / Dimension :
0.250Lx0.126W 6.35mmx3.20mm
Max Power Dissipation :
1.5W
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Contact Plating :
Tin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Series :
RVC
Power Rating :
1W
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
12 Weeks
Datasheets
RVC2512JT750R
Stackpole Electronics, Inc. RVC2512JT750R
FIXED RESISTOR RVC Series, Thick Film, 750Ohm, ±5%, -55°C~155°C