RVC2512JT10R0
Mfr.Part #
RVC2512JT10R0
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Description
RES 10 OHM 5% 1W 2512
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Size / Dimension :
0.250Lx0.126W 6.35mmx3.20mm
Working Voltage :
3000V
JESD-609 Code :
e3
Radiation Hardening :
No
Resistance :
10Ohm
Power Rating :
1W
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Construction :
Chip
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
12 Weeks
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Composition :
Thick Film
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Contact Plating :
Tin
Terminal Shape :
WRAPAROUND
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±5%
Series :
RVC
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Datasheets
RVC2512JT10R0
FIXED RESISTOR RVC Series, Thick Film, 10Ohm, ±5%, -55°C~155°C