RVC2010JT22M0
Mfr.Part #
RVC2010JT22M0
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Description
RES, HV, 2010, 22 MOHM, 5%, 0.5W
Chip Resistor - Surface Mount
Features :
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package :
Digi-Reel?
Product Status :
Active
Failure Rate :
Product Type :
Thick Film Resistors
Tolerance :
±5%
Subcategory :
Resistors
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.65mm)
Resistance :
22 mOhms
Size / Dimension :
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Mounting Style :
PCB Mount
Number of Terminations :
2
Supplier Device Package :
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Technology :
Thick Film
Ratings :
Datasheets
RVC2010JT22M0
Stackpole Electronics, Inc. RVC2010JT22M0
RVC Series, Thick Film, 22 MOhms, 0.5W, 1/2W, ±5%, -55°C ~ 155°C