RVC1206JT390K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RVC1206JT390K
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES, HV, 1206, 390 KOHM, 5%, 0.2
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±5%
Technology :
Thick Film
Product Status :
Active
Composition :
Thick Film
Failure Rate :
Product Type :
Thick Film Resistors
Subcategory :
Resistors
Package :
Digi-Reel?
Series :
RVC
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.65mm)
Features :
Resistance :
390 kOhms
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension :
0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Mounting Style :
PCB Mount
Ratings :
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package :
Number of Terminations :
2
Datasheets
RVC1206JT390K
Stackpole Electronics, Inc. RVC1206JT390K
RVC Series, Thick Film, 390 kOhms, 0.25W, 1/4W, ±5%, -55°C ~ 155°C