RVC1206JT18M0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RVC1206JT18M0
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES, HV, 1206, 18 MOHM, 5%, 0.25
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Series :
RVC
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Supplier Device Package :
Number of Terminations :
2
Resistance :
18 mOhms
Package :
Digi-Reel?
Product Status :
Active
Failure Rate :
Mounting Style :
PCB Mount
Subcategory :
Resistors
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Ratings :
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Product Type :
Thick Film Resistors
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.65mm)
Composition :
Thick Film
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Features :
Technology :
Thick Film
Datasheets
RVC1206JT18M0
Stackpole Electronics, Inc. RVC1206JT18M0
RVC Series, Thick Film, 18 MOhms, 0.25W, 1/4W, ±5%, -55°C ~ 155°C