RVC0805JT390K
Mfr.Part #
RVC0805JT390K
Description
RES, HV, 0805, 390 KOHM, 5%, 0.1
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Tolerance :
±5%
Resistance :
390 kOhms
Features :
Height - Seated (Max) :
0.024" (0.60mm)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Datasheets
RVC0805JT390K
Stackpole Electronics, Inc. RVC0805JT390K
RVC Series, Thick Film, 390 kOhms, 0.125W, 1/8W, ±5%, -55°C ~ 155°C