RVC0805JT180K
Mfr.Part #
RVC0805JT180K
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
RES, HV, 0805, 180 KOHM, 5%, 0.1
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Mounting Style :
PCB Mount
Package :
Digi-Reel?
Failure Rate :
Subcategory :
Resistors
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Product Type :
Thick Film Resistors
Number of Terminations :
2
Technology :
Thick Film
Supplier Device Package :
Series :
RVC
Ratings :
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Height - Seated (Max) :
0.024" (0.60mm)
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Features :
Product Status :
Active
Resistance :
180 kOhms
Datasheets
RVC0805JT180K
Stackpole Electronics, Inc. RVC0805JT180K
RVC Series, Thick Film, 180 kOhms, 0.125W, 1/8W, ±5%, -55°C ~ 155°C