RVC0805JT150K
Mfr.Part #
RVC0805JT150K
Description
RES, HV, 0805, 150 KOHM, 5%, 0.1
Supplier Device Package :
Subcategory :
Resistors
Ratings :
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Tolerance :
±5%
Active
Product Type :
Thick Film Resistors
Failure Rate :
Resistance :
150 kOhms
Technology :
Thick Film
Mounting Style :
PCB Mount
Height - Seated (Max) :
0.024" (0.60mm)
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Datasheets
RVC0805JT150K
Stackpole Electronics, Inc. RVC0805JT150K
RVC Series, Thick Film, 150 kOhms, 0.125W, 1/8W, ±5%, -55°C ~ 155°C