RVC0805JT100M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RVC0805JT100M
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES, HV, 0805, 100 MOHM, 5%, 0.1
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Features :
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) :
0.024" (0.60mm)
Composition :
Thick Film
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package :
Package :
Digi-Reel?
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Product Status :
Active
Ratings :
Failure Rate :
Tolerance :
±5%
Series :
RVC
Resistance :
100 MOhms
Datasheets
RVC0805JT100M
Stackpole Electronics, Inc. RVC0805JT100M
RVC Series, Thick Film, 100 MOhms, 0.125W, 1/8W, ±5%, -55°C ~ 155°C