RVC0603JT51M0
Mfr.Part #
RVC0603JT51M0
Description
RES, HV, 0603, 51 MOHM, 5%, 0.1W
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Resistance :
51 mOhms
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Thick Film
Subcategory :
Resistors
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Height - Seated (Max) :
0.022" (0.55mm)
Mounting Style :
PCB Mount
Technology :
Thick Film
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Product Type :
Thick Film Resistors
Datasheets
RVC0603JT51M0
Stackpole Electronics, Inc. RVC0603JT51M0
RVC Series, Thick Film, 51 MOhms, 0.1W, 1/10W, ±5%, -55°C ~ 155°C