RVC0603JT3M90
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RVC0603JT3M90
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES, HV, 0603, 3.9 MOHM, 5%, 0.1
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Height - Seated (Max) :
0.022" (0.55mm)
Product Status :
Active
Resistance :
3.9 MOhms
Ratings :
Series :
RVC
Composition :
Thick Film
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Failure Rate :
Tolerance :
±5%
Package :
Digi-Reel?
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Features :
Number of Terminations :
2
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package :
Datasheets
RVC0603JT3M90
Stackpole Electronics, Inc. RVC0603JT3M90
RVC Series, Thick Film, 3.9 MOhms, 0.1W, 1/10W, ±5%, -55°C ~ 155°C