RVC0603JT30M0
Mfr.Part #
RVC0603JT30M0
Description
RES, HV, 0603, 30 MOHM, 5%, 0.1W
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Height - Seated (Max) :
0.022" (0.55mm)
Failure Rate :
Ratings :
Subcategory :
Resistors
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance :
±5%
RVC
Product Type :
Thick Film Resistors
Resistance :
30 mOhms
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Technology :
Thick Film
Mounting Style :
PCB Mount
Datasheets
RVC0603JT30M0
Stackpole Electronics, Inc. RVC0603JT30M0
RVC Series, Thick Film, 30 MOhms, 0.1W, 1/10W, ±5%, -55°C ~ 155°C