RVC0402JT270K
Mfr.Part #
RVC0402JT270K
Description
RES, HV, 0402, 270 KOHM, 5%, 0.0
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Height - Seated (Max) :
0.016" (0.40mm)
Resistance :
270 kOhms
Power (Watts) :
0.063W, 1/16W
Datasheets
RVC0402JT270K
Stackpole Electronics, Inc. RVC0402JT270K
RVC Series, Thick Film, 270 kOhms, 0.063W, 1/16W, ±5%, -55°C ~ 155°C