RV8H-L-AD24
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RV8H-L-AD24
Manufacturer
IDEC
Package / Case
SIP
Datasheet
Download
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 6A 24V
Stock
188
In Stock :
188
Manufacturer :
IDEC
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Factory Lead Time :
4 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Throw Configuration :
SPDT
Series :
RV8
Packaging :
Bulk
Published :
2009
Coil Voltage :
24VAC/DC
Must Release Voltage :
1.68VAC/DC
Number of Pins :
5
Feature :
Socket Included
Coil Current :
13.7mA
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Mount :
Socket
Coil Voltage (DC) :
24V
Weight :
30g
Max Current Rating :
6A
Operating Temperature :
-40°C~70°C
Current Rating :
6A
Height :
88mm
ECCN Code :
EAR99
Coil Type :
Non Latching
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Width :
6.1mm
Must Operate Voltage :
21.6VAC/DC
Ratings :
IP20
Coil Resistance :
1.73kOhm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Coil Voltage (AC) :
24V
REACH SVHC :
Unknown
Contact Material :
Silver Nickel (AgNi), Gold (Au)
Package / Case :
SIP
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Termination Style :
Screw Terminal
Power Rating :
330mW
Termination :
PC Pin
Mounting Type :
DIN Rail
Max Voltage Rating (DC) :
30V
Switching Voltage :
400VAC 125VDC -Max