RV8H-2S-D12-C1D2
Mfr.Part #
RV8H-2S-D12-C1D2
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 6A 12V
Stock
10
In Stock :
10
Power Relays, Over 2 Amps
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Coil Current :
32mA
Operate Time :
15ms
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-40°C~70°C
Coil Resistance :
375Ohm
Factory Lead Time :
4 Weeks
Must Operate Voltage :
9.6VDC
Feature :
Socket Included
Mounting Type :
DIN Rail
Coil Type :
Non Latching
Must Release Voltage :
0.84VDC
Termination Style :
Spring Terminal
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Series :
RV8
Coil Voltage :
12VDC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Switching Voltage :
250VAC - Nom
Contact Rating (Current) :
6A