RV8H-2S-AD12
Mfr.Part #
RV8H-2S-AD12
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 6A 12V
Stock
45
In Stock :
45
Power Relays, Over 2 Amps
Published :
2015
Throw Configuration :
DPDT
Termination Style :
Spring Terminal
Coil Resistance :
414Ohm
Contact Material :
Silver Nickel (AgNi), Gold (Au)
Mounting Type :
DIN Rail
Factory Lead Time :
8 Weeks
Packaging :
Bulk
Switching Voltage :
250VAC - Nom
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-40°C~70°C
Series :
RV8
Coil Type :
Non Latching
Contact Rating (Current) :
6A