RV8H-2L-AD24
Mfr.Part #
RV8H-2L-AD24
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 8A 24V
Stock
4
In Stock :
4
Contact Rating (Current) :
8A
Factory Lead Time :
8 Weeks
Coil Current :
21mA
Termination Style :
Screw Terminal
Switching Voltage :
250VAC - Nom
Feature :
Socket Included
Must Operate Voltage :
19.2VAC/DC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Published :
2015
Contact Material :
Silver Nickel (AgNi), Gold (Au)
Must Release Voltage :
1.68VAC/DC
Coil Resistance :
1.14kOhm
Coil Voltage :
24VAC/DC
Operate Time :
15ms
Throw Configuration :
DPDT
Coil Type :
Non Latching
Mounting Type :
DIN Rail
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-40°C~55°C