RV8H-2L-AD18-C1D2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RV8H-2L-AD18-C1D2
Manufacturer
IDEC
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 8A 18V
Stock
3
In Stock :
3
Manufacturer :
IDEC
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Rating (Current) :
8A
Operate Time :
15ms
Contact Material :
Silver Nickel (AgNi), Gold (Au)
Switching Voltage :
250VAC - Nom
Termination Style :
Screw Terminal
Coil Resistance :
750Ohm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Operating Temperature :
-40°C~55°C