RV2010JK-0710ML
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RV2010JK-0710ML
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 10M OHM 5% 3/4W 2010
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Height :
609.6μm
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
Tolerance :
±5%
Resistance :
10MOhm
Working Voltage :
500V
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Feature :
High Voltage, Moisture Resistant
Surface Mount :
yes
Power (Watts) :
0.75W 3/4W
Pbfree Code :
yes
Composition :
Thick Film
Rated Power Dissipation (P) :
0.75W
Max Power Dissipation :
750mW
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Factory Lead Time :
24 Weeks
Size / Dimension :
0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm
Number of Terminations :
2
Series :
RV
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
RV2010JK-0710ML
YAGEO RV2010JK-0710ML
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RV Series, Thick Film, 10MOhm, 0.75W 3/4W, ±5%, -55°C~155°C