RV1206FR-0768KL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RV1206FR-0768KL
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 68K OHM 1% 1/4W 1206
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Resistance :
68kOhm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Height :
660.4μm
Tolerance :
±1%
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm
Published :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Feature :
High Voltage, Moisture Resistant
Max Power Dissipation :
250mW
Composition :
Thick Film
Pbfree Code :
yes
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Factory Lead Time :
24 Weeks
Series :
RV
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W