RV1206FR-07453KL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RV1206FR-07453KL
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 453K OHM 1% 1/4W 1206
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Power Dissipation :
250mW
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Composition :
Thick Film
Mounting Feature :
Surface Mount
Surface Mount :
yes
Factory Lead Time :
33 Weeks
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm
Construction :
RECTANGULAR
Working Voltage :
500V
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
Published :
Height :
660.4μm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Series :
RV
Tolerance :
±1%
Resistance :
453kOhm
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Feature :
High Voltage, Moisture Resistant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
RV1206FR-07453KL
YAGEO RV1206FR-07453KL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RV Series, Thick Film, 453kOhm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C