RV10-516Q
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RV10-516Q
Manufacturer
3M
Description
CONN RING CIRC 10-12AWG #5/16
Manufacturer :
3M
Product Category :
Ring Connectors
Terminal Type :
Circular
Width :
139.7mm
Series :
Highland™
Contact Plating :
Tin
Packaging :
Bulk
Thickness :
0.040 1.02mm
Approval Agency :
CSA, UL
Contact Material :
Copper, ETP
Factory Lead Time :
7 Weeks
Insulation :
Insulated
Body Material :
Copper
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Orientation :
Straight
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Body Plating :
Tin
Mount :
Free Hanging
Height :
114.3mm
Wire/Cable Gauge :
10 AWG
Wire Gauge (Max) :
12 AWG
RoHS Status :
RoHS Compliant
Stud/Tab Size :
5/16 Stud
Wire Gauge :
10-12 AWG
Insulation Diameter :
0.250 (6.35mm)
Length :
32.004mm
Depth :
13.71mm
Feature :
Butted Seam
Length - Overall :
1.260 32.00mm
Material - Insulation :
Vinyl
Weight :
708.511282g
Color :
Yellow
Wire Gauge (Min) :
10 AWG
Termination :
Crimp
Width - Outer Edges :
0.540 13.72mm