RV0805JR-072M7L
Mfr.Part #
RV0805JR-072M7L
Description
RES SMD 2.7M OHM 5% 1/8W 0805
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
2.7MOhm
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Max Power Dissipation :
125mW
Working Voltage :
400V
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Datasheets
RV0805JR-072M7L
YAGEO RV0805JR-072M7L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RV Series, Thick Film, 2.7MOhm, 0.125W 1/8W, ±5%, -55°C~155°C