RV0805FR-074M87L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RV0805FR-074M87L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 4.87M OHM 1% 1/8W 0805
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Construction :
RECTANGULAR
Composition :
Thick Film
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Working Voltage :
400V
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height :
609.6μm
Factory Lead Time :
24 Weeks
Published :
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
Max Power Dissipation :
125mW
Pbfree Code :
yes
Series :
RV
ECCN Code :
EAR99
Feature :
High Voltage, Moisture Resistant
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Surface Mount :
yes
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Resistance :
4.87MOhm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Power (Watts) :
0.125W 1/8W