RV0805FR-07402KL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RV0805FR-07402KL
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 402K OHM 1% 1/8W 0805
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Height :
609.6μm
Number of Terminations :
2
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Resistance :
402kOhm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Mounting Feature :
Surface Mount
Construction :
RECTANGULAR
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Series :
RV
Factory Lead Time :
24 Weeks
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
High Voltage, Moisture Resistant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Max Power Dissipation :
125mW
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Composition :
Thick Film
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Working Voltage :
400V
Surface Mount :
yes
Published :
Datasheets
RV0805FR-07402KL
YAGEO RV0805FR-07402KL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RV Series, Thick Film, 402kOhm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C